Wizz Air przywróci kilkanaście zamkniętych połączeń z Polski. Ale inne linie też tną trasy – kto najwięcej straci, a kto zyska?

/

Linie lotnicze mają to do siebie, że są mocno nieprzewidywalne. W sezonie zimowym Wizz Air skasuje aż 5 tras z Lublina i 6 z Poznania. Jeszcze gorzej będzie w Warszawie i Katowicach, ale tam po zakończeniu okresu zimowego, cześć kierunków powróci.

Wszystko spowodowane jest przyhamowaniem rozwoju Wizz Air w Polsce. W najbliższych latach linia postawiła sobie za cel skupić się jedynie na największych lotniskach. W przyszłym roku linia zaoferuje 10,5mln miejsc w sprzedaży co jest wzrostem tylko o 2,5% w stosunku do obecnego.

Ta informacja jest szczególnie dramatyczna dla małych lotnisk, na których Wizz Air wykonuje większość lotów. Prezesi lotnisk już chyba są pogodzeni z nową sytuacją, gdyż każdy z nich wie, że nierentownych połączeń nie ma sensu utrzymywać.

Problem polega niestety na tym, że większość uciętych tras miało być całorocznych, a nie tylko sezonowych, tymczasem Wizz zamierza przerobić je właśnie na połączenia sezonowe.

wizz air samolot

Osunięte trasy

  • Gdańsk - W sezonie zimowym usunięte zostaną 3 trasy, ale w sezonie letnim 2 z nich powrócą. Całkowicie zlikwidowana zostanie Lizbona, a Billund i Barcelona powrócą już w kwietniu.
  • Lublin - To lotnisko ucierpi bardzo mocno. W czerwcu Wizz Air zamknął tu swoją bazę i zlikwidował 3 połączenia. Końcem października z Lublina odejdzie easyJet, a 2 kolejne trasy obetnie też Wizz Air. Z lotniska prawdopodobnie całkiem odejść ma też Ryanair
  • Poznań - Po zachwytach tempem wzrostu, przyszedł czas na cięcia. Wizz Air obetnie tu 6 tras: Reykiavik, Dortmund, Sztokholm, Malmo i Birmingham. Dodatkowo LOT kasuje połączenie do Tel Aviwu.
  • Wrocław - Na okres zimowy usunięte zostaną 4 trasy, ale na szczęście 3 z nich (Bari, Porto, Goteborg) powrócą już na przełomie marca i kwietnia. Jedynym usuniętym całkowicie połączeniem jest wiec Bazylea.
  • Warszawa - Z lotniska Chopina zniknie bardzo dużo połączeń. Całkowicie wykasowane zostaną loty do Bratysławy, Wilna, Santander i na Sardynię. Trasy do Bordeux, Bazylei, Billund, Nicei, Goteborga, Lizbony, Porto, Lamezia Terme i Alicante powrócą już w marcu i kwietniu.
  • Katowice - W Katowicach zostaną usunięte tylko 2 loty do Niemiec. 7 lotów zostaje zawieszone i przywrócone z początkiem wiosny.
  • Szczecin -  Szczecin utraci długo wyczekiwane połączenie do Sztokholmu. Wróci ono jednak w sezonie letnim.
  • Olsztyn - Lotnisko w Szymanach prawdopodobnie utraci całkiem połączenie do Londyna. Na lotnisku zostanie prawdopodobnie tylko połączenie do Dortmundu.

Linie lotnicze są nieprzewidywalne. Trzeba więc przygotować się na zmiany.