Biuro podróży czy wyjazd na własną rękę – która opcja tańsza?

/

Co jest tańsze? Biuro podróży czy planowanie podróży samemu? Odpowiedź wydaje się banalna, ale licząc koszty możemy się zaskoczyć!

Wiele osób twierdzi, że wycieczki z biurem podróży są drogie i nieopłacalne. Ale czy jest tak naprawdę? Sprawdziliśmy to na podstawie tygodniowych ofert, które następnie odtworzyliśmy sami i chyba musimy zmienić zdanie na temat takich podróży. Ale należy pamiętać, że zawsze jest jakiś haczyk!

Niedawno miałem okazję sprawdzić hotel w którym nocują klienci biur podróży, więc by zaspokoić swoją ciekawość sprawdziłem ile wynoszą wakacje, które zorganizujemy sobie sami do tych stworzonych przez biuro.

Wielu z was dałoby Sobie uciąć rękę za to, że takie biura to często oszuści, ale powinniście się chwilę wstrzymać. Ceny biur jak i wycieczek organizowanych samemu są podobne i musicie zdecydować sami.

Założenie jest proste. Korzystam z tego samego hotelu co klienci biur podróży, a nie jakiegoś innego, tańszego by było sprawiedliwie.

Naszym miejscem pobytu będzie Sycylia oraz wyjazd 7-dniowy i żeby nie podbijać ceny wybieram termin jeszcze prawie wakacyjny, ale poza szczytem – początek września.

oferta biura podróży

Oferta biura

Taki tydzień bez promocji i zniżek kosztuje w biurze, uwaga, 2800 zł. Tak, to sporo, ale sprawdzimy czy jest możliwość sprawdzenia czy samemu jesteśmy zaoszczędzić przy pomocy internetu.

W tej cenie mamy noclegi, ubezpieczenie, opieka rezydenta, przelot z Warszawy do Palermo (i z powrotem!), bagaż rejestrowany oraz tzw. soft all inclusive. Dzięki temu mamy trzy posiłki do których możemy wybrać dwa rodzaje wina lub napój typu coca-cola, a poza obiadami mamy do wyboru napoje bezalkoholowe.  Hotel zaś jest typowo resortowy. Z ładnymi widokami, kilkoma basenami i tarasami, barami, a wszystko na 27 hektarach, więc nie ma poczucia że jest to moloch. O tym można sobie przypomnieć gdy czekamy na jedzenie.

Sprawdzając booking noclegi ze śniadaniem to koszt ponad 2800 zł za pokój dla dwóch osób.  Jeśli chcemy jednak mieć taką samą ofertę jak w przypadku biura to cena dla dwóch osób to ponad 4100 zł. Z tego wychodzi, że dwa posiłki przez 7 dni kosztują ponad 600 zł na osobę. Zawsze można jednak oszczędzić jedząc na mieście. Jeśli będziemy jeść na mieście to koszt takiego pożywienia wyniesie 480 zł na osobę przez tydzień.

Jakie rozwiązanie jest więc lepsze? Jeśli jedziemy na własną rękę mamy milion opcji do wyboru. Możemy wybrać mniejszy hotel w bliżej naszego celu podróży albo nocować w jakimś dowolnym hostelu całe dnie spędzając na podróżach i jedzeniu pizzy.